Zoodietetyka jako zawód przyszłości?

19-02-2024 / / Czas czytania 5 min
5
(5)

Dietetyk zwierzęcy edukacja

Dietetyk zwierzęcy praca

Zoodietetyka zawód

5
(5)

Spis treści:

Autor:
zoodietetyka-jako-zawod-przyszlosci

Zespół Zoodietetyka.com.pl

(Aktualizacja wpisu w dniu 19.02.2024)

zoodietetyka-jako-zawod-przyszlosci

⯈ Dietetyka zwierzęca jako zawód przyszłości?

Dietetyka zwierzęca z dnia na dzień, jak i z miesiąca na miesiąc staje się co raz bardziej popularna i przede wszystkim – nieoceniona. Zapotrzebowanie na nią jest co raz większe ze względu na choroby cywilizacyjne, które dotyczą nie tylko ludzi, ale również i naszych ukochanych pupili. Najczęstszym przypadkiem, jaki można zaobserwować u zwierząt domowych, są choroby związane z układem pokarmowym, oddechowym, a to przekłada się na powstawanie wszelkich odchyleń w postaci min. alergii, otyłości, nadmiernego linienia. Dlatego tych przypadków razem z rozwojem i postęp będzie co raz więcej i więcej więc śmiało można powiedzieć, że zoodietetyka to zawód przyszłości. W takim przypadku skoro to już mamy ustalone to pojawia się pytanie “Jak zostać dietetykiem zwierzęcym?”  

⯈ Jak zostać dietetykiem zwierzęcym?

Obecnie powstaje co raz więcej kierunków na uczelniach dzięki którym mamy możliwość obrania takiej ścieżki bez konieczności bycia lekarzem weterynarii. Co więcej na studiach weterynaryjnych tematów związanych z dietetyka zwierzęca jest stosunkowo mało, najczęściej później trzeba się doszkalać za pomocą wszelakich kursów czy tez dodatkowych przedmiotów i jest to bardzo dobry sposób biorąc pod uwagę fakt, że zdecydujemy się na wartościowe kursy. Czasy się zmieniają i wszystko się rozwija, a co za tym idzie kierunki takie jak zootechnika, dietetyka psia, dietetyka kocia stają się co raz częściej temat na ustach przyszłych studentów. Obecnie wyboru możliwości nie ma zbyt dużo, wszystko zbiega się do wybrania kilku dróg ale jesteśmy przekonani, że wraz z czasem temat ten będzie o wiele bardziej rozpowszechniany.

⯈ Kursy oraz ich rola w edukacji dietetyka zwierzęcego

Najczęściej wpisując w wyszukiwarce internetowej hasło “dietetyka zwięrzeca edukacja” otrzymamy w odpowiedzi dużo przekierować na strony z kursami lub studiami uzupełniającymi, lecz obecnie skupmy się na pierwszym wątku czyli na kursach zoodietetyki. Kursy, a w szczególności te stacjonarne (kongresy), gdzie mamy możliwość uczestnictwa w nich będąc na miejscu bywają najbardziej wartościowe i treściwe. Sami korzystaliśmy z takiego rozwiązania kilkadziesiąt razy na przestrzeni kilku lat więc jesteśmy doinformowani w tym temacie i możemy tym samym polecić kilka z nich. Są to szeroko znane kursy przez grono dietetyków zwierzęcych i na pewno większość z nich można było tam spotkać. Więcej informacji dotyczących programów jak i terminów w jakich są organizowane można znaleźć bezpośrednio na stronie organizatora.

⯈ Dietetyk zwierzęcy jako formalny zawód w Polsce

Zawód dietetyki zwierzęcej nie jest obecnie jeszcze nigdzie uregulowany. Na dobrą sprawę nie potrzeba mieć obecnie żadnego “papierka”, a w trakcie studiów na pierwszym roku możną się “okrzyknąć” specjalistą ds. żywienia zwierząt domowych czy rolnych. Często niestety może stać się to zgubne i może bardziej zaszkodzić niż pomóc – specjalizacja powinna być “czymś” poparta, najlepiej wieloletnim doświadczeniem jak i zdobytą kilkuletnia wiedzą w ośrodkach naukowych. Dlatego nie sztuka jest się nazwać “dietetykiem zwierzęcym”, sztuką jest wiedzieć jak pomóc nawet w najcięższej sytuacji oraz jakie porady zalecić aby dany problem nigdy nie występował albo nie było jego nawrotu. Miejmy nadzieję, że z czasem oraz z co raz większym zainteresowaniem zostanie to formalnie i przede wszystkim prawnie uregulowane tak aby osoba nazywająca się “dietetykiem zwierzęcym” nie była pustą nazwą, a miała poparte to latami doświadczenia oraz edukacji.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Średnia ocena 5 / 5. 5

Jak bardzo przydatny był ten post?

Średnia ocena 5 / 5. 5

Komentarze

Antonina

2023-11-21 14:53:00

Mam pytanie jeżeli nie chcę iść na weterynarza, a chcę zostać psim dietetykiem to jakie studia ?

Daniel

2022-06-02 14:22:21

Właśnie takiego artykułu szukałem, dziękuje bardzo za pomocy materiał wyjaśniający co i jak!

Michał

2022-06-01 17:05:41

Bardzo ciekawy artykuł, teraz jestem pewny jakie studia wybiorę :)

Dodaj komentarz